Brněnsko tančí a zpívá – Dětské tance, písně a hry na Brněnsku

St 21. 6. 2017 | 16:00

21. června se uskuteční přehlídka dětských folklorních souborů s podtitulem Dětské tance, písně a hry na Brněnsku. Diváci uvidí soubory Omičánek (Omice), Komíňáček (Brno), Šternovjánek (Újezd u Brna), Relíček (Šlapanice), Jamírek (Újezd u Brna), Líšňáček (Brno), Bystrouška (Bílovice nad Svitavou), Javorníček (Brno).

A něco z historie festivalu: První národopisná přehlídka s názvem Brněnsko tančí a zpívá se uskutečnila z iniciativy brněnské etnografky Zdenky Jelínkové v roce 1975 jako součást národopisných slavností v Troubsku. Podpora folklorních souborů Brněnska přinesla první plody v roce 1980, kdy se za jejího řízení Brněnsko prezentovalo v hlavním programu MFF ve Strážnici s pořadem „Ta brněnská brána". Bohatství a krása tanců, písní i krojů překvapila etnografy i festivalové návštěvníky. Od roku 1986 se přehlídka osamostatnila pod názvem Národopisná slavnost Brněnska a od roku 1990 již nesla současný název. Na jejím pořádání se podílelo také tehdejší městské kulturní středisko a místem konání se stalo nádvoří Staré radnice. Aby se krásou krojů mohlo potěšit co nejvíce diváků, předcházel jí průvod účinkujících ulicemi středu města. V roce 2006 bylo založeno občanské sdružení (dnes spolek) Brněnsko tančí a zpívá.

16.00 Přehlídka zvyků, her a tanečních čísel

V programu vystoupí soubory: Omičánek (Omnice), Komíňáček (Brno), Šternovjánek (Újezd u Brna), Líšňáček (Brno), Bystrouška (Bílovice nad Svitavou), Javorníček (Brno)